CNC, hobby, gépépítés, programozás
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

3 posters

Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-12, 20:03

Egy viszonylag egyszerű, de mechanikailag nagyon stabil, megbízható működésű eszköz.
A 140-es típusszámú gép könyvéből két rajz, amelyek alapján a lényeg kihámozható:

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Turret10

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Turret11
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by guliver83 2015-12-12, 20:18

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) 95348023

guliver83

Posts : 22
Join date : 2015. May. 16.
Location : Budapest XVI

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-12, 20:20

Köszi!
Erről nincs rajzom és képem sem, de ennek a 4 optós megoldásnak az elvét fogom majd leírni. Ezt tartom a legjobb megoldásnak, főleg, mert bevált. Smile
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by guliver83 2015-12-12, 20:27

Nincs mit!
Én már nagyon várom.

guliver83

Posts : 22
Join date : 2015. May. 16.
Location : Budapest XVI

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-13, 19:24

Az alábbi ábrák a 8 pozíció stabil helyzetét mutatják.
Az ilyen elvű kialakítás a gyakorlatban abszolút értékű jeladónak felel meg. Tehát nem szükséges a szerszámváltóval referenciát felvenni. (Feltételezve a stabil helyzetben állást.)
EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Emco_p10

Mach3-hoz illeszteni a legegyszerűbb úgy, hogy a 4 kapu jelét bemenetre kötjük. Így csak a jelszintek elektromos illesztését kell megoldani, egyéb áramkör nem szükséges.

A pozíciók dekódolását Brain és szerszámváltó makró végezheti. Ezek rendszerre szabott elkészítése, beállítása után a felhasználói szintű használata a szerszámváltónak nem igényel semmi különleges tudást.
Az M6 Txxyy parancs hatására be fog váltani a megcímzett szerszám és korrekció.

Megjegyzés: az ábrán nem jelöltem, de a baloldali szám kettes szemrendszerben értendő!


A hozzászólást Béni összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb 2015-12-17, 23:39-kor.
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-14, 19:06

Az alábbi Brain az optók jeleit elő-dekódolja a szerszámváltó számára (helyiérték szerint összegzi a bemenetek 0/1 állapotát).

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Brain10

A könnyebb érthetőség kedvéért az INPUT#1-re megy az OPTO1 jele, INPUT#2-re  az OPTO2 jele, ...
Az eredményt a 2250-es USER DRO-ba írja, ami a szerszámváltó makróból lehet olvasni és feldolgozni.

A feldolgozást az M6Start.m1s makró végzi. Ennek az aktuális Mach3 profil macro könyvtárában kell lennie. Pl.: c:\Mach3\macros\Mach3Turn\

Az alábbi példa élesben nincs tesztelve. Az elvet mutatja és akár még működhet is. Smile

Kód:
' EMCO 8 szerszámhelyes revolver késtartó vezérlése
Sub main
Dim tool As Integer
Dim PosCode (1 To 8 )  As Integer
 
PosCode(1) = 12  ' Brain által dekódolt revolver pozíciók USERDRO(2250)
PosCode(2) = 8
PosCode(3) = 9
PosCode(4) = 1
PosCode(5) = 3
PosCode(6) = 2
PosCode(7) = 6
PosCode(8) = 4

tool = ((GetSelectedTool()-1) And 7)+1  'Beváltandó szerszám száma maszkolva 1-8 közötti értékre

If tool<> GetCurrentTool() Then 'Ha a beváltandó nem azonos az aktív szerszámmal
 ActivateSignal(OUTPUT7) 'Dob forgatása elöre
 While PosCode(tool) <> CInt(GetUSERDRO(2250)) 'Amíg nem éri el a kívánt pozíciót
 Sleep (50)
 Wend
 
 Sleep(500) 'Várakozás túlforgatásra (500 msec)
 
 DeActivateSignal(OUTPUT7) 'Dob forgatás vissza stabil helyzetbe

 Sleep(700) 'Várakozás beállásra
End If
SetCurrentTool(tool)

End Sub


A hozzászólást Béni összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb 2015-12-14, 23:25-kor.
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by guliver83 2015-12-14, 22:45

Lehetséges, hogy csak én néztem el valamit de indításkor kiírja, hogy Syntex error
Dim PosCode (1 To As Integer az AS jelöli hibának.

guliver83

Posts : 22
Join date : 2015. May. 16.
Location : Budapest XVI

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-14, 23:26

guliver83 írta:Lehetséges, hogy csak én néztem el valamit de indításkor kiírja, hogy Syntex error
Dim PosCode (1 To  As Integer az AS jelöli hibának.

Valamiért a kódból kiszedi a '8 )'-et a fórummotor. Már többször javítottam. Most tettem közé egy szóközt.
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-15, 12:28

Szia Béni !

Lehet hogy valamit nem értek, leírnád hogy a 2250 OEMDRO- val mit kell nekünk csinálni ?
Mert arra gondoltam hogy ezt egy szerszámcserélő nélkül is le tudjuk próbálni egy BCD kódkapcsolóval. Helyettesíti a 4db szenzort . Csak arról az OMDRO -ról pár sort írnál !

Köszönöm, és a lehetőséget is !

Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-15, 14:29

Papp László írta:Szia Béni !
Lehet hogy valamit nem értek, leírnád hogy a 2250 OEMDRO- val mit kell nekünk csinálni ?

Gyakorlatilag semmit. Az csak átjáró a Brain és a makró között.
A Brain dekódolja a bemeneteket egy számértékké, azt írja a DRO-ba. A Makró olvassa ezt az értéket.
A DRO száma 1000 és 2255 között tetszőleges lehet. Én a példában 2250-est választottam.


A hozzászólást Béni összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb 2022-09-12, 16:27-kor.
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-17, 09:02

Szia Béni !

Kipróbáltam a késtartó forgatót de sajnos nem megy.
Úgy oldottam meg hogy :

4db kapcsolót tettem az optó kapu helyett és ezzel állítom be a BCD kódot.
az OUTPUT7 -re meg egy LED diódat ha fut a program akkor lássam hogy megy-e.

c:/Mach3/macros/Mach3Turn ide másoltam a M6Start.m1s
c:/Mach3/Brains/EMCO_4_OPTO.brn

Természetesen a Mach3 Config--> Ports and Pins --> Input --> Input#1-4 ig itt beállítottam a bemeneti port és pin számokat. Ugyan így az Output -ban az OUTPUT7-et.

És utána le futattam a M6 T0202 ,ilyenkor elméletileg a OUTPUT7-nek változni kellene addig amíg be nem állítom a kapcsolókat a 8 bitre. Mert ez a 2-es szerszám.

Mit nem csinálok meg, vagy mit rontok el ?

Köszönöm Béni !

Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-17, 14:10

Papp László írta:
Mit nem csinálok meg, vagy ... ?

- A Braint engedélyezni kell!

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Brain_10

- Engedélyezni kell az automata szerszámváltást!

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Genera10

Ellenőrizd, hogy a jelszintek megfelelnek e a makróban rögzített dekódolt értékeknek! Most az "átlátszó" kapuk logikai 1 értékkel vannak értelmezve.

Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-17, 14:16

Köszönöm !

Működik kitűnően ! Minden ahogy kell !

Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-17, 14:24

Üzemszerű használat esetén érdemes egy inicializáló makrót futtatni a Mach3 indulásakor, ami a dob pozícióját a jeladók alapján a kapcsolódó DRO-ba írja. Függetlenül attól, hogy a szerszámadatok és DRO-k mentésre kerülnek e kilépéskor vagy nem. (Tool Selections Persistent; Persistent DROs)

Valami ilyesmi lehet a makró:
Kód:
' EMCO 8 szerszámhelyes revolver késtartó vezérlés bekapcsolási inicializálása
Sub main
Dim i As Integer
Dim PosCode ( 1 To 8 ) As Integer
 
PosCode(1) = 12  ' Brain által dekódolt revolver pozíciók USERDRO(2250)
PosCode(2) = 8
PosCode(3) = 9
PosCode(4) = 1
PosCode(5) = 3
PosCode(6) = 2
PosCode(7) = 6
PosCode(8) = 4

i=1
While (i<8) And (PosCode(i)<>CInt(GetUSERDRO(2250)))
 i=i+1
Wend
SetCurrentTool(i)

End Sub  

Mivel a pozíciók dekódolt értékei itt is ugyanúgy szerepelnek, mint a szerszámváltó makróban, ezt érdemes egy konfigurációs állományból olvasni. (Változás esetén csak egy helyen kell módosítani az adatokat.)


A hozzászólást Béni összesen 3 alkalommal szerkesztette, legutóbb 2015-12-17, 23:27-kor.
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-17, 14:38

Papp László írta:Köszönöm !

Működik kitűnően ! Minden ahogy kell !

Ügyes vagy! EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) 5187
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-17, 15:16

Erről Írnál pár sort (" érdemes egy inicializáló makrót futtatni a Mach3 indulásakor")

Hogy kell használni , és milyen néven kell lementeni ?
Mikor futtatom le ?

Lehet hogy nagyon zöldfülű vagyok. hi Smile

Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-17, 15:50

Legyen pl. M961.m1s. (Lehet bármilyen szám az M után, ami nem egyezik a beépített M funkciók számával. Praktikusan ezres nagyságrendet meghaladni nem érdemes.)

(A makrót bemásoltam a fentebbi címre.)

Az induláskori futtatást a legegyszerűbb a General Config erre hivatott mezőjében beállítani:
EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Genera11


A hozzászólást Béni összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb 2015-12-18, 14:39-kor.
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-17, 17:04

Köszi, így már egészen teljes a szerszámváltó....


Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-17, 19:42

Szia Béni !

16 sorban az M961.m1s hibás... valami kell mert nem tudja értelmezni a program...

Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-17, 20:35

Javítottam. (3 hiba volt.)
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-17, 22:28

Szia !

Igy hibásan számol 1-el kevesebb szerszám érték
Wend
SetCurrentTool(i-1)

End Sub

Így korrektül számol !
SetCurrentTool(i)

Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-17, 23:29

Alakul ez, ha többen csináljuk. Smile


A hozzászólást Béni összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb 2015-12-18, 15:13-kor.
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-18, 15:10

Annyit agyaltunk meg ki mivel BCD kódra lett megírva  a program "nagyon jo" hogy 6-8db optóval minden szerszámállast meg lehet adni külön-külön...  van egy IC 74LS147 decimálisból (0-9) csinál bineárist BCD-t  ABCD vagyis 4 vezetéken lekommunikálja.

Ezt még arra is lehet használni hogy ANALÓG módon le lehessen olvasni melyik szerszám is van éppen beforgatva. És ez független a MACH3-tól. Így nyomon követhető program nélkül melyik szerszám dolgozik...

Erről bővebben kipróbálás után !!!

Köszi Béni a nagyon sok segítséget , és guliver83 -nak  is, így többen jobban haladunk és jobb dolgozni is...

Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-18, 15:19

Sok sikert!
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-18, 15:39

Eszembe jutott még egy dolog, ha törlöd a dolgokat akkor a képeket és a BRAIN és a MAKRÓ fájlokat össze kellene rakni egy letölthető állományba és akkor egyben lenne minden.
Mert sok buktató van benne aki még ilyet nem látott, és akkor a leírásaid elolvassa akkor láthatja miről írsz...


Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Papp László 2015-12-18, 15:44

M961.m1s makróban a javítást is megtenni hogy szerszámhelyes legyen a beolvasás
SetCurrentTool(i)

Papp László

Posts : 10
Join date : 2015. Dec. 13.

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Béni 2015-12-18, 15:56

Papp László írta:Eszembe jutott még egy dolog, ha törlöd a dolgokat akkor a képeket és a BRAIN és a MAKRÓ fájlokat össze kellene rakni egy letölthető állományba és akkor egyben lenne minden.
Mert sok buktató van benne aki még ilyet nem látott, és akkor a leírásaid elolvassa akkor láthatja miről írsz...

Nem törlök a fentiekből már semmit. A javított makró van fent már a tárhelyen, az itteni szövegben is javítottam, amit kellett. (Szerintem.)
Nincs szándékomban pakkokat általánosságban összeállítani. A buktatókon való átbukdácsolás a tanulás része, azt nem szabad kihagyni! Smile
Béni
Béni
Admin

Posts : 168
Join date : 2015. Apr. 02.
Location : Szeged

http://dotg.weebly.com/

Vissza az elejére Go down

EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre) Empty Re: EMCO rendszerű 8 pozíciós dobrevolver (esztergagépre)

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.