CNC, hobby, gépépítés, programozás
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fegyvertisztítás

Go down

Fegyvertisztítás Empty Fegyvertisztítás

Témanyitás by Admin 2023-07-13, 08:27

A lövés során a lőpor elégése közben keletkező nyomás hatására a lövedék a huzagok által megforgatva növekvő sebességgel végighalad a csövön , közben ottmaradnak a lerakódott köpenymaradványok ,elégett lőpor és mindez főleg a hazugokban , Ez önmagában még nem lenne túl nagy gond , de a kicsapódó pára vagy az esős , nedves vadászatok során bekerülő nedvesség hatására a száraz égésmaradványokból egy maró , savas anyag jön létre a cső belsejében , ami a fémet megmarja , és kráterszerű bemélyedéseket okoz . A cső belsejében kialakult gödröcskék végig dörzsölik , faragják az áthaladó lövedék felületét , ezzel okozva a fegyver pontatlanságát , és ez a folyamat már nem visszafordítható.


Ha csak annyit teszünk hogy a cső belsejét olajos ronggyal vagy kefével áthúzzuk már fél sikert elértünk , ugyanis az olajat szívja fel a csőben található lőpor és csappantyú égésmaradvány , nem a nedvességet , máris kiküszöböltük a legnagyobb problémát . Ráadásul a modern olajak több hozzáadott adalékanyagot is tartalmaznak , melyek ha lassan is de oldják a lerakódásokat is . Érdemes vadászat előtt kihúzni a csőből az olajat , mert különben erős füstképződés lesz lövés után , ami akadályozza hogy meglássuk mi történik a vaddal.


Ha úgy ítéljük meg hogy szükséges egy alapos tisztítás – standard kalibereknél kb 150-200 lövés , magnumoknál 50-100 lövés után – az ajánlható módszer a következő:


- Olajjal beáztatjuk a cső belsejét , bronz vagy erős műanyag kefével átdörzsöljük párszor , majd kihúzzuk tisztára . Ha nagyon koszos megismételjük még egyszer.

- Oldószerrel- ami oldja a rezet is – beáztatjuk a cső belsejét , hagyjuk 15-20 percet hatni , majd erős műanyag kefére vagy Jag -re tekert filccel tisztára húzzuk . Addig ismételjük míg kékes zöldes árnyalatú a kihúzott filc . Ha réz vagy bronzkefét használunk , az oldószer megbonthatja.

- Speciális polír pasztával átpolírozzuk a csövet , ugyanúgy erős kefére vagy jag-re tekert filccel kb 50 60 alkalommal oda vissza.

- Olajjal ismét beáztatjuk a csövet , majd tisztára húzzuk.

- Ne felejtsük el kitisztítani a töltényűrt sem

- A legvégén valamilyen féktárcsa tisztító vagy hasonló zsíroldó szerrel teljesen szárazra húzhatjuk a csövet , de ha így tesszük el hosszabb időre a cső belső felülete rozsdásodhat , mert nincs rajta védő olaj réteg.

Forrás: https://proshooting.hu/fegyvertisztitas
Admin
Admin
Admin

Posts : 29
Join date : 2015. Feb. 27.

https://cnc-is.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Fegyvertisztítás Empty Cső tisztítás, polírozás:

Témanyitás by Admin 2024-01-02, 16:51

"Vegyük sorra mi is kell ahhoz,hogy fegyverünk szórásképe javuljon, vagy ha kiváló, azt meg is őrizzük. Először is kel egy kis akarás és egy röpke szabad óra, amit erre szánunk.
A hozzávaló kellékek: szükséges egy jó fegyvertisztító pálca. A kalibernek megfelelő rézkefék, csőtisztító filc korongok, vagy csíkra vágott rongy darabok. Vegyszer szükséglet: A F.W. KLEVER GmbH által gyártott Robla Solo vagy Robla Solo Force ólom, réz és tombak eltávolító szer, amely 100 ml-es kiszerelésben kapható. Ballistol Universal olaj spray 50 -100-200 ml-es vagy üveges 50 ml-es kiszerelésben. VFG kék színű csőtisztító paszta 65 g-os kiszerelésben műanyag lecsavarozható fedelű tégelyben. A polírozási folyamat menete Kotroczó László által javasoltan, aki volt sportlövő bajnok, fegyvermester, valamint jelenleg is aktív a precíziós lövészetben. Mesterlövész versenyeken nagy kaliberű fegyverrel igen eredményes, rendszeresen az elsők között szerepel.

1. Dugózzuk le a csövet és Robla Solo esetén töltsük fel a szerrel és hagyjuk benne a folyadékot 20-30 percig , Robla Solo Force használata esetén a feltöltés nem szükséges csak nedvesítsünk be a Force folyadékkal egy csőpucoló filc korongot,vagy rongy csíkot és a csövet alaposan áthúzva ezzel, hagyjuk 10-15 percig hatni a csőben.

2. Az eltelt idő után rézkefével alaposan húzzuk ki a csövet, majd tisztítsuk ki filckoronggal,vagy rongy csíkkal a csőből a szennyeződéseket.

3. Ballistollal jól befújva, majd áthúzva a benedvesített rongyot, filckorongot, a csövet kenjük jól át, majd töröljük ez után teljesen szárazra.

4. Tegyünk adapterrel a tisztító pálca végére filckorongot,vagy a csavarjunk be egy spirált és erre tekerjük rá a rongycsíkot és kenjünk rá a kék pasztából. A csőbe dugva kezdjük el a polírozást előre hátra mozgatva a pálcát. A pasztától szorosan tapad majd a filc korong vagy a rongy csík és erősen szennyezett, fekete lesz. A cső fel is melegszik tőle. Cseréljünk többször filcet vagy rongycsíkot és újra pasztázzuk be ezeket mielőtt a csőbe helyezzük.. Ezt a műveletet 15-20 percig kell alaposan végezni.

5. Ez után addig ismételjük már paszta nélkül a folyamatot, amíg a filckorongon vagy a rongy csíkon már nem lesz látható szennyeződés.

6. Végezetül egy Ballisztolos kezelés a 3. pont alapján és készen is van a szóráskép javító polírozási folyamat. Higgyék el, megéri végigcsinálni. A cső tükörfényes lesz és mentes a lerakódásoktól. Leegyszerűsítve, a lövedék könnyebben, egyenletesen tud végig haladni a csövön, csökken a súrlódás, és ez által a cső rezgése is."

Forrás: A NIMRÓD vadászújság 2011 július, Zentai Béla.
Admin
Admin
Admin

Posts : 29
Join date : 2015. Feb. 27.

https://cnc-is.hungarianforum.com

Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.